“ale jaja” – projekt KURNIK

IMG_1553

Ruszył kolejny projekt w Winiarczykówce – „KURNIK”.

Poprzednio pisaliśmy o wizycie Meinderta Van de Wal. Przywiózł on z Holandii specjalistyczny sprzęt lęgowy do jaj, elektryczną kwokę i 45 jaj. Nie byle jakie to jaja, bo francuskiej kury z niebieskimi nóżkami. Gatunek tych kur pochodzi z Bresse we Francji. Ich mięso jest niezwykle cenione, a jaja bardzo zdrowe. Nie spodziewaliśmy się takiego prezentu, Meindert bardzo nas zaskoczył.

Jeszcze tego samego dnia umieściliśmy jajka w inkubatorze. Przeszliśmy małe szkolenie, obejrzeliśmy wspólnie film instruktażowy. Po ośmiu dniach sprawdziliśmy czy w jajach znajdują się zarodki. Z niemałą ekscytacją obserwowaliśmy je wieczorem. Służyło nam do tego małe urządzenie, które podświetlało położone na nim jajko (widoczne na zdjęciu). Okazało się, że w 31-jajkach są już dość spore zarodki.

Przez trzy tygodnie doglądaliśmy jajka w inkubatorze i sprawdzaliśmy jak się rzeczy mają. Czy jest odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza. Zbudowaliśmy też specjalną skrzynię, w której małe pisklaki będą podrastać w cieple i przytulać się do siebie pod elektryczną kwoką. Dzięki Meindertowi, który wsparł nas finansowo na ten cel, obecnie trwają prace nad przygotowaniem niewielkiego kurnika i małej zagrody dla kur.

Zatem mieszkańcy Domu Na Granicy przygotowują się na przyjęcie „nowych mieszkańców”. Dziś widać pierwsze pęknięcia na jajkach. Kurczaki właśnie zaczęły się wykluwać. Z każdą koleją godziną coraz więcej dziobków wystaje z popękanych skorupek. Ten projekt to dla nas kolejne wyzwanie, mamy nadzieję, że przyniesie ono naszym mieszkańcom wiele błogosławieństwa.

Wszyscy, którzy znają działania naszej Misji na Orawie i Podhalu wiedzą, że dobrze rozporządzamy powierzonymi nam darami.  Nasi mieszkańcy są nieustannie zachęcani i motywowani do  aktywności i podejmowania wyzwań. Wolimy przysłowiową ”wędkę zamiast ryby”. Jeśli zatem podoba ci się to co robimy i nowy projekt „kurnik”, możesz wesprzeć nas w tym dziele. Będziemy musieli na początek kupić specjalną karmę dla piskląt, więc z wdzięcznością przyjmiemy każdy dar finansowy na ten cel.

Wpłaty należy kierować na nr konta bankowego Misji Teen Challenge w Winiarczykówce: PEKAO SA Nowy Targ 93 1240 1574 1111 0010 5339 9004, z dopiskiem: darowizna na kurnik .

……………………………………………………………………………………..

Działamy dzięki darczyńcom, bądź jednym z nich:

POTRZEBUJEMY Busa, pomóż nam kupić auto. Potrzebujemy lekarstw, bo nasze zapasy się już wyczerpały. Jesteśmy w trakcie inwestycji budowy przydomowej oczyszczalni ścieków, planujemy budowę kurnika.  Jeśli chcesz nam pomóc w tych sprawach, darowizny prosimy kierować na nr konta podany poniżej:

  • nr konta bankowego Misji Teen Challenge w Winiarczykówce: PEKAO SA Nowy Targ 93 1240 1574 1111 0010 5339 9004

  • z dopiskiem: “DAROWIZNA NA SAMOCHÓD”

  • z dopiskiem: darowizna na budowę kurnika
  • z dopiskiem: darowizna na oczyszczalnię
  • z dopiskiem: darowizna na lekarstwa
  • IBAN: PL 93 1240 1574 1111 0010 5339 9004

  • SWIFT BANK: PKOPPLPW

Darczyńcom z całego serca dziękujemy!!!